HomeMates

Samen aantrekkelijke financiering ontwikkelenAanbodzijde | Beter samenwerken

Investeren  in  energiezuinigheid  kost  geld,  dit  vraagt  een  flinke investering van de eigenaar en wordt in het geval van huurwoningen  aan  bewoners  doorgerekend  in  de  huur.  Als  het goed is levert deze investering de bewoner geld op in de vorm  van  lagere  energielasten,  maar  hier  profiteert  de  woningeigenaar (in het geval van huur) niet van. Er kan vanuit  de  professionele  partijen  samen  een  creatieve  oplossing gezocht worden voor aantrekkelijke financiering voor  alle  betrokken  partijen,  om  energiebesparing  in  de  woningvoorraad te stimuleren.

Fase

In  de  voorbereidingsfase  wordt  duidelijk  waar  de  knelpunten  op  het  gebied  van  financiering zitten en kunnen hiervoor oplossingen ontwikkeld worden.

Ter inspiratie

Voor woningeigenaren kan investeren in energiebesparende maatregelen aantrekkelijker gemaakt worden door een woonlastenbenadering te hanteren. Voor particuliere eigenaren geldt dat financiering in termijnen vaak beter haalbaar is dan het betalen van het volledige bedrag in één keer. Aanbieders kunnen hierop inspringen door betaling in termijnen aan te bieden of bewoners te laten betalen d.m.v. de energielasten, bijvoorbeeld in samenwerking met de corporatie of energiemaatschappij/netbeheerder. Voorbeeld van zo’n soort dienst is Up(later overgegaan in HOOM). Dit is een initiatief van Alliander en Vereniging Eigen Huis, waarbij bewoners worden geholpen energiebesparende maatregelen te treffen en deze te financieren met de maandelijkse energiekosten die worden bespaard. De te treffen maatregelen worden door de bewoners in 10 jaar tijd afbetaald. Het voordeel voor bewoners op de korte termijn is het verhogen van het wooncomfort en de waarde van het huis. Op lange termijn, wanneer de genomen maatregelen zijn afbetaald, wordt geld bespaard.

Energy Service Companies (ESCo’s) zijn bedrijven die de aanleg en het onderhoud en beheer van de (klimaat)installaties van gebouwen overnemen. Dat kan variëren van de aanleg van een koude-­warmteopslag tot en met het opstellen (en uitvoeren) van een verlichtingsplan of het installeren van zonnepanelen. Een ESCo kan een zelfstandig bureau zijn, maar kan ook deel uitmaken van bijvoorbeeld een installatiebedrijf of een bouwaannemer. Een Esco levert een energiebesparing, hier hebben zij zelf ook belang bij. Een deel van de financiële beloning voor de Esco wordt betaald uit de lagere energierekening van de klant. Hoe meer de ESCo bespaart hoe beter het is voor de opdrachtgever, maar ook voor de ESCo zelf. Dat wederzijds belang zorgt ervoor dat beide partijen het optimale eruit willen halen.

Gezamenlijk risico dragen Werken op basis van gelijkwaardigheid